актуелно

Како да ги задржите фокусот и продуктивноста, работејќи од дома

Работењето од дома знае да биде многу атрактивно, имајќи во предвид дека не губите часови од денот за превоз, можете да поставите свои часови за

„Пријатели“ е најгледаната серија за време на карантинот

Американската компанија „CableTV“ спроведе истражување во сите 50 земји на САД, на тема кои серии најмногу ги гледаат жителите додека се во карантин. И можеби за многумина

‘Inspiration’ Младинска размена, 1 – 9 февруари 2020, Истанбул, Турција

Project “Increasing Quality of Activities Targeting Rural Youth”

Младинска размена ‘My Culture – Traditional Games & Sports’ 10 – 19 Март 2020 – Лондон, Велика Британија

Младинска Размена ‘Our Rights, Human Rights’ 8 – 16 Јануари 2020 – Хвалсо, Данска

Младинска размена “Screen Free”, 02 – 10 Mарт – Лондон, Англија

Младинската Размена На Тема ”WE CAN” ги собра младинските работници од 7 земји во Лондон

Youth exchange – Act Now: Stop Hate Speech Now!

Младинска размена “LESS SCROLLING, MORE LIVING!”,19-27 Ноември 2019 – Аснаес, Данска

8 млади ја претставуваа Македонија во Мозен, Германија

Младинската размена на тема ”EU Future, Maybe” соедини 48 млади од 6 различни земји во Германија

Младинска размена “Perform Culture” 11-19 Oктомви, 2019 во Дијабакир, Турција

Се оддржа младинска размена “Throwback to Traditions, United through Sports” во Шведска

Младинска размена “ Градиме Инклузивно Општество: Сите се Добредојдени“ – 11-19 Септември, Истанбул, Турција

Младинска размена “YES LOVE” 1 – 8 Септември 2019, Меркин, Литванија

Младинската размена “Say No to Hate Speech“, 01-10 Септември 2019, Sikhall Camping, Шведска

Младинска размена на тема “Do It” одржана во Фуглебјерг – Данска од 06-13 август, 2019 год.

Младинска размена на тема “Fairness” одржана во Фуглебјерг – Данска од 18 – 25 Јули, 2019 год.

If many little people, In many little places Do many little things, They can change the face of the Earth

„Increasing quality of activities targeting rural youth”, трета активност: А3 – тренинг курс во Лесковац – Србија

Increasing quality of activities targeting rural youth”, second activity A2- Study Visit in Fuglebjerg – Denmark, 14 – 22 June 2019

Успешно имплементирана младинска размена против говорот на омраза “Обединети против говорот на омраза” во Струга од 03 до 12 јуни 2019

Младинска размена “Обединети против говорот на омраза” во Струга, 03-12 Јуни 2019

Младинска Размена против говорот на омраза NO HATE, одржан во Норич, Англија

There is no better time than now to start living healthy

Младинска Размена за полова еднаквост од 19 до 26 Април,”Human Being” одржан во Истанбул, Турција

Десет совети како да научите нов јазик

Училиштата во Англија воведуваат нов предмет-совесност

Што е најважно во образованието според најдобриот наставник на светот

Еволуција на образованието

Библиотека без книги

Младинска Размена во “Open the doors. Go Outdoor” во Нистед, Данска

Младински Совет Нова Генерација ги сподели информациите за проектот “NEETs in NEED” во Скопје

Нова Генерација спроведе работилница и ширење на резултатите за проектот “Neets in Need” во соработка со Lighthouse Hostel

Младинска размена ЕДНАКВОСТ одржана во Прага, 1-8 Септември 2018

Кои се NEETs in NEED?

Ѓоргиев: По сѐ што направивме за Македонија, барем ја заслужуваме вистината!

Отворање инфо-центар за параглајдинг и авантуристички туризам во Крушево

Пијалоци на кои се сеќаваат старите скопјани: Сода-вода, лимонада, газоза, клакер, боза, салеп

Гори автобус број 24

Младински Совет Нова Генерација го одржа вториот дисеминациски настан од проектот “Less opportunities + Media tools = Better opportunities”

Младински совет Нова Генерација одржа Презентација на проектот “Less Opportunities + Media Tools = Beeter Opportunities” и Ерасмус+ програмата на Младите во Скопје

Ретро видео: Еден топол јулски ден низ Градски трговски центар (1986)

Полицијата поднесе кривична пријава скопјанец – сторител на тешки кражби

Дани Димитровска: Скопје преживува на апарати, му недостасува соживот и љубов!

НЕКСТ ТАЈМ: Менаџерите се збогатија на наш грб, а ние ќар не видовме!

Погледнете го земскиот рај на островот Milos!

10 ИНТЕРЕСНИ ФАКТИ ЗА КОЛОСЕУМОТ ВО РИМ

Како да останете безбедни кога патувате сами на долг пат?

Ја грабнал на Бит Пазар и ја однел во парк шума Гази Баба: Скопјанка киднапирана од поранешното момче

GENDER THROUGH THE SCREEN- СЕМИНАР, ВЛАДИЧИН ХАН, (Србија, 23-29 Јун. 2018)

NEETS in NEED 08-17 June 2018, Struga

Дуа Липа го прекинала концертот и во солзи ја напуштила сцената: “Жал ми е, но не можам да продолжам”

Курс за обука – А3 Помалку можности + медиумски алатки = подобри можности Младите од шест земји се собраа да учат за медиумските алатки во Катерини, Грција

ВНИМАВАЈТЕ: Полицијата казнува на секој чекор, пајакот не може да постигне

Семинар 15-23 Мај, Нистед, Данска

Во 2040 година електромобилите ќе доминираат на пазарот

Hyundai го купува FIAT?

Нов крал на рингот: Porsche 919 за рекордно време ја помина патеката во Нирбургринг

Младинска размена Призрен, Косово (22-29 Април, 2018)

Курс за обука – А2 Помалку можности + медиумски алатки = се реализираа подобри можности во Врање

Софи Тарнер: Осмата сезона од „Game of thrones“ ќе биде најкрвава досега

6 совети за забрзување на вашиот компјутер

Facebook скенира што праќате во пораките

Gender through the screen од призма на учесниците

Enabling Youth Workers to Work in Intercultural Sensitive Environment – Оспособување на младински работници за работа во интеркултурно сензитивна средина

Координативен состанок “Родова преку екранот” – Скопје, Р. Македонија, 23-26 февруари, 2018 година

Координативен состанок – Росарио, Аргентина (28.11-03.12.2017)

здравје

4 стратегии кои ќе ви помогнат да го засакате вежбањето

Вие сте од оние кои не се редовно физички активни? Тогаш текстов е за вас. Сепак, не е лесно да се засака вежбањето. Но, постојат многу начини

Мобилните телефони можат да предизвикаат акни и други проблеми со кожата на лицето

12 совети за да го зачувате здравјето на очите

Совети за правилно седење и работење на компјутер

Зошто да не го прескокнувате појадокот?

Зошто е добро да поминувате барем 2 часа неделно во природа?

Зошто не треба да седите со прекрстени нозе?

10 навики кои го уништуваат помнењето

Предлог тренинзи за интровертни личности

5 причини за веднаш да почнете да возите велосипед

5 причини зошто сте постојано изморени

BOOST YOUR HEALTH: КАМПАЊА ЗА ПОДОБРО ЗДРАВЈЕ НА POLLEO SPORT

АНЃУШЕВ: Здравјето на граѓаните нема цена, Југохром ќе работи кога ќе стави филтри

„Зелена алтернатива“ бара легализација на канабисот

Напиток од оцет и мед со кој ќе ги решите овие 10 здравствени проблеми

Не ги миете рацете правилно: Прочитајте ги овие факти и променете ја навиката која ви го ризикува здравјето

ЛИЦЕТО Е ОГЛЕДАЛО НА ЗДРАВЈЕТО: ШТО ОТКРИВААТ ПОДОЧНИЦИТЕ, ЦРВЕНИЛОТО, ИСПУКАНАТА УСТА?

Науката докажа – Ракијата има лековити својства

Како влијаaт овошјето и зеленчукот врз здравјето?

Кинеска медицина: Здравјето на целото тело е скриено во петиците

КАКО ДА ОСТАНЕТЕ ПОЗИТИВНИ И КОГА ЖИВОТОТ НЕ ВИ ГО ДОЗВОЛУВА ТОА?

Одењето може да замени тренинг – но ако за 60 секунди нап-равите волку чекори

Што може да откриете од неправилното држење на телото?

Го имаме во кујната, а не знаеме дека лечи грип и настинка за 3 часа

Што ќе му се случи на телото ако секојдневно шетате по 30 минути?

Вежби за истегнување од 1 минута кои ќе ве спасат од болки во грбот

Овој дел од телото обично го прескокнуваме при туширање, а има најмногу бактерии!

Со помош на само три лимони направете позитивна енергија во домот

Освежителна вода од ѓумбир која ги топи масните наслаги

Лек за сите болести: Најздрав напиток кој го имаме дома, но го фрламе

5 магични напитоци кои ќе ви помогнат да ги намалите килограмите оваа пролет

Што се случува ако не пиете доволно вода?

кујна

„Здрави“ производи кои всушност нѐ дебелеат околу стомакот

Доколку сакаме да ги намалиме килограмите, нутриционистите постојано препорачуваат здрава и свежа храна на нашето мени. Но, постојат неколку производи за кои сметаме дека се здрави, а всушност

Oригинални италијански лазањи

Италијанците малку го преправиле рецептот и со текот на времето лазањите станале нивно традиционално јадење. Во продолжение погледнете го рецептот токму за овие „преправени“ лазањи. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 грама кори за

Три пијалаци со кои ќе го забрзате метаболизмот

Чоколадна лава

Њоки со доматен сос и пармезан

6 видови храна што ќе ви дадат енергија наутро

Кои се предностите, а кои недостатоците на вегетаријанската диета?

Бурито со јајца и зеленчук

Намирници кои помагаат во борбата против дијабетесот

Пиењето чај го намалува ризикот од глауком

25 причини зошто диетите не ви делуваат

Не можете да оставите храна во кујната затоа што постојано ја напаѓаат мравки?

Готвиме со Маја: Шпагети со школки

Зачини во маслиново масло

Ова е убедливо најсилниот природен антибиотик

Питулици со тиквички – турска кујна

Појадок кој ги „пржи“ калориите!

Свилено тесто за кифли со путер

Како брокулата да ја направите вкусна? Тајната е во овој рецепт!

Со оваа супа за 7 дена ќе имате 5 кг помалку!(рецепт)

Докажан „согорувач“ на маснотии: Оваа напивка пијте ја само 7 дена и гледајте што ќе ви се случи

Предлог за вечера: Погача со млад кромид и свежо сирење

СОЛЕНА ТОРТА ОД РЕНДАНИ ТИКВИЧКИ И КИСЕЛА ПАВЛАКА

Едноставен, а баш добар колач: Стар рецепт кој се чува како семејно наследство

Најубавиот летен рецепт: Шарена пита со шунка, тиквици и сирење

Цезар салата

Вкусно пилешко на грчки начин

Бразилска сладолед торта со наполитанки за летно освежување

[РЕЦЕПТ] КОМПИР “СОНЦЕ“ СО КРОМИД И РУЗМАРИН

ПЧЕНКАРНИ МАФИНИ СО ЈОГУРТ: Вкусен појадок кој лесно се прави

Десерт за Велигден: Превкусна торта од бела чоколада

Посно тоблероне

култура

Project “Increasing Quality of Activities Targeting Rural Youth”

Младинска размена “Screen Free”, 02 – 10 Mарт – Лондон, Англија

Универзални животни лекции од најпродаваните книги на сите времиња

Најстарите литературни дела во светот

Не треба да се плашиме од модерната уметност

ДОСТОЕВСКИ, РУСКАТА ГОРДОСТ: Русите одбележуваат 150 години на Злосторство и казна

Мона Лиза е всушност маж?

Најмистериозната книга од средниот век наскоро ќе биде достапна за јавноста

Откриен е нов фрагмент од сумерскиот „Еп за Гилгамеш“

Во Бугарија е пронајден најстариот златен артефакт во светот

Официјално: Шекспир не си ги пишувал сам драмите!

Кинотека на Македонија прогласена за едно од најдобрите арт-кина во Европа

Скопско лето: “Дух“ – претстава за глобалната неправда – во МНТ

Музејот на македонската борба ќе биде затворен во понеделниците

„Поздрав од Скопје“ во Сараево

50 ГОДИНИ ОД АЛБУМОТ A SAUCERFUL OF SECRETS НА ПИНК ФЛОЈД

Ново остварување на Тарантино: Ди Каприо објави фотка од филмот со Бред Пит

Мултимедијалниот перформанс „’Ртулци“ во Кавадарци

Отворен летниот филмски камп во Битола

Mакедонско-грчката ликовна колонија „Културен мост“ од утре во Струга

Струмица Опен Фест започнува на 4јули и ќе обедини 300 изведувачи на 20 различни настани

Настап на македонскиот пијанист Арда Мустафаоглу во Атина

Изложба на урбани стрипови и мултимедијален настан посветен на ЕКВ во Битола

„Патување со Големата мајка“ – изложба на ликовни творби од деца

Изложба „Пролетни празнувања“ во Музеј на Град Скопје

Почнува „Танц фест“

Top