You are here
Home > кујна > Најубавиот летен рецепт: Шарена пита со шунка, тиквици и сирење

Најубавиот летен рецепт: Шарена пита со шунка, тиквици и сирење

Вистинска летна пита која позитивно ќе ве изненади со својот лесен вкус.

Состојки: 250 гр шунка, 4 јајца, 1 кора за пита, 200 гр тиквици, 100 гр тврдо сирење, сол, бибер, оригано

Начин на подготовка: Разматете јајца и додајте шунка, исечкана на коцки или ленти.

Потоа додајте изрендано сирење и исечкани тиквици. Сè зачинете со малку сол, бибер и оригано.

Целата смеса заедно излејте ја на готовата кора и печете во загреана рерна околу 40 минути.

Добар апетит!

Leave a Reply

Top