You are here
Home > 2018 > April

Курс за обука – А2 Помалку можности + медиумски алатки = се реализираа подобри можности во Врање

Во периодот од 14 до 22 април 2018 година во Врање, Јужна Србија, беше спроведен уште еден тренинг курс на тема "Less opportunities + Media Tools= Better opportunities". Mладинските работници се собраа и разговараа за 7 дена, на тема како користењето на социјалните медиуми може да донесе значителни придобивки за луѓето со помалку

Софи Тарнер: Осмата сезона од „Game of thrones“ ќе биде најкрвава досега

Фановите на мега популарната серија „Game of thrones“ ќе мораат да почекаат уште една година за да ја гледаат осмата сезона, но Софи Тарнер се реши да открие поединечни детали, како тоа што тврди дека новиот серијал ќе биде најкрвавиот досега. Зборувајќи за „Gold Derby“, Софи Тарнер најави многу борба и

Кисела Вода наполни 63 години

Со низа настани, денеска Општина Кисела Вода го одбележа своето 63-годишно постоење. Празнувањето почна со најмладите, новороденчињата од овој дел на градот чии родители од градоначалникот Филип Темелковски добија ваучери во вредност од 6000 денари. Награди за постигнатиот успех на полето на науката, спортот, културата и уметноста добија и најталентираните ученици

Лек за сите болести: Најздрав напиток кој го имаме дома, но го фрламе

Таа е моќен чистач на црниот дроб. Ако боледувате од било каква болест на овој орган, редовно пијте сурутка. Дали дома правите сирење, кефир или јогурт и ја фрлате течноста која останува по цедењето? Престанете да ја фрлате оваа течност, бидејќи сурутката е древен лек. Таа е моќен чистач на црниот дроб.

ПЧЕНКАРНИ МАФИНИ СО ЈОГУРТ: Вкусен појадок кој лесно се прави

Лесен рецепт кој им успева на сите, ќе уживате во овие солени залчиња. Состојки: 2 чаши од јогурт (200 гр) пченкарно брашно, 1 чаша брашно, 3 јајца, 100 мл масло, сол, 1/2 пециво, 200 гр сирење, 200 гр. спанаќ, 200 мл јогурт, 200 мл млеко. Подготовка: Во сад ставете го пченкарното брашно, јајцата, брашното,

„Патување со Големата мајка“ – изложба на ликовни творби од деца

Во Музеј на Град Скопје денеска во рамки на „Скопско лето“ ќе биде отворена изложбата „Патување со Големата мајка“ – ликовни творби на петгодишни деца од градинката „Детска радост“. Нивните дела се резултат на запознавањето со археолошката поставка во Музејот на Град Скопје која им овозможила да патуваат низ времето и

5 магични напитоци кои ќе ви помогнат да ги намалите килограмите оваа пролет

Моќните согорувачи на масти не мора да бидат во оброците и пијалоците со лош вкус. Тие често се кријат во вкусните и здрави напитоци. Ова се препораките на др. Кристина Гербштат, автор на книгата „Диета за детоксикација“. Вода Звучи едноставно нели? Две чаши вода пред секој оброк можат да ви помогнат полесно

Изложба „Пролетни празнувања“ во Музеј на Град Скопје

Во Музејот на Град Скопје, вечерва, од 19 часот ќе се отвори изложбата „Пролетни празнувања“, која ги претставува верувањата и обичаите поврзани со прославувањето на циклусот посветен на обновувањето на природата и вегетацијата. “Изложбата е посветена на доаѓањето на птиците преселници, на новите стопански задачи, на големите селски собори и, секако,

Десерт за Велигден: Превкусна торта од бела чоколада

Ова е највусната торта од бело чоколадо која можете да ја направите во својот дом, а Велигденските празници се одличен повод за тоа. Таа е неодолива и совршена и за родендени, но и секогаш кога сакате да пробате нешто поинакво. Состојки За кората: 15 белки 375 гр. шеќер 375 гр. мелени лешници (можат да бидат

Град Скопје го светна Клинички центар

Грдите слики на Клиничкиот центар кој со месеци беше затрупан со ѓубре, од денеска се минато благодарение на Град Скопје. Тие, иако тоа не е нивна обврска, по бурните реакции на јавноста, го исчистија овој најголем здравствен центар во Македонија. ,,ПОВТОРНО ПОМАГАМЕ ВО ЧИСТЕЊЕТО НА КЛИНИЧКИОТ ЦЕНТАР Иако немаме обврска за чистење на

Top