You are here
Home > 2018 > May > 05

Нов крал на рингот: Porsche 919 за рекордно време ја помина патеката во Нирбургринг

Тркачкиот модел Porsche 919 Hybrid Evo стана најбрзиот автомобил на легендарната патека во Нирбургринг, надминувајќи го претходниот најдобар резултат за дури 52 секунди. После неколку обиди, Тимо Бернхард го помина кругот на оваа патека за 5 минути и 19,55 секунди, со што го сруши светскиот рекорд од мај 1983 година, кој

Изнајмувањето автомобил повеќе чини лете отколку зиме

Сите што сакаат со автомобил брзо да го разгледаат Скопје или да појдат во другите градови во земјава, особено туристите или нашите блиски што летово се враќаат во родниот крај, можат да изнајмат автомобил доколку сакаат да бидат помобилни. Колку пари би ги чинело, какви автомобили можат да изнајмат, на

Младинска размена Призрен, Косово (22-29 Април, 2018)

Третиот дел од проектот “Gender through the screen” беше успешно имплементиран. Уште еден успешен проект, основан од програмата Еразмус плус, се одржа на 22 и 30 април во Призрен, Косово. Тоа беше младинска размена на тема Родова еднаквост и како таа е прикажана преку екраните. На младинската размена  пристуствува учесници од

Освежителна вода од ѓумбир која ги топи масните наслаги

На сите ни е познат ѓумбирот, но ретко кој од нас размислува за одличните состојки кои тој ги содржи. Ѓумбирот има огромна моќ за чистење на организмот од сите токсини кои се внесуваат преку храната, алкохолот, хемикалиите и зрачењето. Тој може да ни помогне да го доведеме нашето здравје во

[РЕЦЕПТ] КОМПИР “СОНЦЕ“ СО КРОМИД И РУЗМАРИН

Производи: 3 големи компири 2 главици црвен кромид 2-3 лажици маслиново масло сол пиперка 1 гранка рузмарин Подготовка: Компирите се сечат на многу тенки парчиња како чипс. Сторете го истото со кромид колку што е можно, држејќи го на цели парчиња за да не се распаѓа. Наредете го компирот како што е прикажано на сликата, ставајќи ги кромидите помеѓу

Изложба на урбани стрипови и мултимедијален настан посветен на ЕКВ во Битола

Во рамките на фестивалот „Битола отворен град 2018“, денеска во Градскиот парк ќе биде поставена изложба на урбани стрипови. На изложбата ќе бидат изложени повеќе од 35 стрипови на уметници од 10 земји. Со почеток во 21 часот во Пацио – НУ Завод музеј Битола, пак, ќе се одржи мултимедијален  настан

Top