You are here
Home > 2018 > June

Историчарите се поделија и околу минатото на Скопје

Градските власти нема да ја издадат Монографијата за Скопје, затоа што авторите не се согласуваат за содржината на четвртиот том. Градоначалникот Петре Шилегов вчера информираше дека локалната власт не сака да навлегува во конфликтот меѓу историчарите и ќе почека тие самите да го решат. Тој посочи дека проблематичниот период е оној

Го имаме во кујната, а не знаеме дека лечи грип и настинка за 3 часа

Сите го имаме во кујната но никој не е свесен дека лечи грип и настинка за 3 часа! Само една намирница може да ве спаси од лежење во кревет со денови. Бактерии и вируси периодов има на сите страни. Затоа е многу важно да водите сметка за вашиот имунитет во текот на

Мултимедијалниот перформанс „’Ртулци“ во Кавадарци

Презентација на продукцијата „’Ртулци“, мултимедијален перформанс, ќе се одржи вечерва, во 20 часот, во домот за културата „Иван Мазов Климе“ во Кавадарци. Дваесет и три млади танчари, кореографи, костимографи, композитори, визуелни уметници ќе го претстават своето прво заедничко дело изродено од програмата „Инкубатор“. „‘Ртулци“ е првата продукција на оваа културна

Едноставен, а баш добар колач: Стар рецепт кој се чува како семејно наследство

Многу е едноставен, а баш добар колач… СОСТОЈКИ: 1 шолја брашно 3 јајца 5 лажици шеќер 1 лажичка лимонтус 1 шолја врела вода 1 лажичка сода бикарбона 2 лажици масло 1 кесичка ванилин шеќер шеќер во прав НАЧИН НА ПОДГОТОВКА: Разматете јајца со шеќер. Додајте масло, ванилин шеќер и брашно. Добро измешајте и додајте сода, лимонтус и топла вода. Измешајте и оставете

NEETS in NEED 08-17 June 2018, Struga

Помеѓу 08-17 јуни 2018 година во Струга, Република Македонија во хотелот Солферино се одржа третата активност на проектот NEETS in NEED, кофинансирана од програмата Еразмус + . Станува збор за тренинг курс, за развивање на компетенции пд областа на претприемништвото за млади луѓе што припаѓаат на NEED групата. Младински работници и

Нова подлога за детските игралишта во Општина Аеродром

Општина Аеродром деновиве врши реконструкција на оштетените детски игралишта. Се поставува гумена подлога за поголема безбедност на дечињата, а се обновуваат и реквизитите. Исто така, продолжува и тековното одржување на детските игралишта на територијата на Општината.

Дуа Липа го прекинала концертот и во солзи ја напуштила сцената: “Жал ми е, но не можам да продолжам”

Пејачката Дуа Липа го прекинала концертот во Денвер по само три песни и во солзи си заминала од сцената. Taa моментално e на американска турнеја, но овој концерт не можела да го доврши поради силните болки кои ги имала. Дуа објаснила дека има тешка инфекција на увото и дека едноставно има

Што ќе му се случи на телото ако секојдневно шетате по 30 минути?

Секојдневно луѓето поминуваат барем половина час пребарувајќи нешто на интернет, прелистувајќи објави на социјалните мрежи или седејќи во фотелја и гледајќи телевизија. Од друга страна, ако пешачите 30 минути дневно, би можеле да имате многу повеќе корист, барем кога е здравјето во прашање. 1. Ќе согорите околу 150 калории Зависно од теренот

Најубавиот летен рецепт: Шарена пита со шунка, тиквици и сирење

Вистинска летна пита која позитивно ќе ве изненади со својот лесен вкус. Состојки: 250 гр шунка, 4 јајца, 1 кора за пита, 200 гр тиквици, 100 гр тврдо сирење, сол, бибер, оригано Начин на подготовка: Разматете јајца и додајте шунка, исечкана на коцки или ленти. Потоа додајте изрендано сирење и исечкани тиквици. Сè

Отворен летниот филмски камп во Битола

Синоќа во Битола, во организација на Кино-клубот „Милтон Манаки” почна летниот филмски камп „Летфик 2018”. На летниот филмски камп, кој ќе се одвива во Битола и Крани Преспа, деветтодделенците и средношколците ќе имаат можност да научат некои нови методи, начини и техники за изработка на аматерски и анимиран филм. – Ова е

Top