You are here
Home > 2018 > December

ДОСТОЕВСКИ, РУСКАТА ГОРДОСТ: Русите одбележуваат 150 години на Злосторство и казна

Нивниот однос кон културата, е за вистински пример.Во Санкт Петербург, отворена е изложба посветена на одбележувањето на 150 годишнината од познатиот роман Злосторство и казна, која ќе трае до 20. март. На изложбата се прикажани предмети од 19. век, поврзани со изработката на романот, а посетителите можат да видат и ракописи

Не можете да оставите храна во кујната затоа што постојано ја напаѓаат мравки?

Заедно со убавото и топло време, доаѓаат и оние не толку обожувани инсекти како комарците и мравките, кои ни го нарушуваат мирот и уживањето во сончевите летни денови. Доколку оставите храна во Вашата кујна, после неколку часа истата е окупирана од овие мали црни инсекти? Не грижете се, ние имаме

BOOST YOUR HEALTH: КАМПАЊА ЗА ПОДОБРО ЗДРАВЈЕ НА POLLEO SPORT

Никогаш не е доцна да ги замениш лошите навики со здрав начин на живот! Кампањата #BOOST YOUR HEALTH ја лансира Polleo Sport со цел да ја подигне свеста за водење здрав начин на живот. Подигнување на свеста меѓу сите нас ќе го подобри квалитетот на живот. Не само кај помладите

Мона Лиза е всушност маж?

Италијански специјалист тврди дека маж и жена му позирале на Леонардо да Винчи додека го сликал ремек-делото „Мона Лиза“, соопшти Ројтерс.Која е жената на сликата? Специјалистите сметаат дека тоа е Лиза Герардини, сопруга на трговецот на свила Франческо дел Џокондо од Фиренца. Силвано Винчети, кој е на чело на италијанскиот Национален

Готвиме со Маја: Шпагети со школки

Здрав, богат и вкусен оброк не значи саати поминати во кујна. Ќе ви предложам шпагети кои многу брзо се прават а уште побрзо се јадат. Потребни состојки (3 лица) 400гр. Чистени школки 100мл. Бело вино 1 лимон 50 гр. Путер со зачини (рузмарин, магдонос и лук) 2 чешниња лук 300 гр. Шпагети (БИО шарени) Половина сноп магдонос 15

Top