You are here
Home > кујна > Oригинални италијански лазањи

Oригинални италијански лазањи

Италијанците малку го преправиле рецептот и со текот на времето лазањите станале нивно традиционално јадење. Во продолжение погледнете го рецептот токму за овие „преправени“ лазањи.

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

 • 500 грама кори за лазања

За рагу сос:

 • 250 грама мелено говедско месо
 • 250 грама мелено свинско месо
 • 500 грама сос од домати
 • 1 главица кромид
 • 1 чешне лук
 • 70 грама ситно исечкан корен од целер
 • 70 грама ситно исечкани моркови
 • 1 голем ловоров лист

За бешамел сос:

 • 1 лажица путер
 • 1 литар полномасно свежо млеко
 • 2 супени лажици брашно
 • Мускатно оревче
 • 120 грама свежо рендан пармезан

НАЧИН НА ПОДГОТОВКА

За редење на лазањите потребна ви е правоаголна тава.

Рагу сос:

Ситно исечканите кромид и лук, морков и целер пржете ги на маслиново масло. Додајте го меленото месо, пржете, па додајте сол и бибер. Потоа додајте го сосот од домати и ловоровиот лист. Покријте го садот и оставете го да се готви половина час.

Бешамел сос:

Растопете го путерот во големо тенџере, тргнете го од оган и додајте го брашното. Вратете го тенџерето на шпоретот и мешајте додека не добиете густа хомогена смеса. Повторно тргнете го садот од огнот и постепено додавајте го млекото со непрекинато мешање. Додавајте млеко секогаш кога смесата ќе стане хомогена. Вратете го тенџерето на оган и мешајте додека не добиете густина на јогурт. Додајте сол, бибер и рендано мускатно оревче.

Тавата премачкајте ја со масло и наредете го првиот ред кори за лазањи. Нанесете еден ред месо, една лажица рендан пармезан и еден кутлач од бешамел сосот. Повторете ја постапката додека не го потрошите филот.

Пред крајот на корите додајте само бешамел сос и пармезан, а на последната кора додајте и малку сос од домати.

Печете 20 минути, во рерна загреана на 180 степени.

Leave a Reply

Top