You are here
Home > здравје

10 навики кои го уништуваат помнењето

Нашиот мозок страда од многуте нездрави навики кои често ги сметаме за безопасни. За жал, повеќето луѓе предоцна сфаќаат и ги воочуваат нивните грешки. Доколку се грижите за вашиот мозок и сакате да го зачувате неговото здравје, обидете се да се слободите од следниве навики. 1. Не појадувате Многу луѓе го прескокнуваат појадокот. Некои бидејќи

Предлог тренинзи за интровертни личности

Ако сте интровертна личност која сака редовно да вежба, тука ќе пронајдете мини листа на тренинзи идеални за вас… Сигурни сме дека не сте се чувствувале убаво на групните тренинзи на кои имате присуствувано, а особено кога сте морале да се поделите во помали групи за да направите некоја од вежбите. Затоа постојат вежби

5 причини за веднаш да почнете да возите велосипед

Додека кај нас е тренд  да се има превозно средство на четири тркала, во многу земји низ светот луѓето преферираат велосипед наместо автомобил.  Пролетните сончеви денови се идеална прилика да го извадите запрашениот велосипед од гаражата и да почнете да го користите како превозно средство до работа или како начин на рекреација. Но, ниту облачните

5 причини зошто сте постојано изморени

Легнавте на време и спиевте осум часа, но сé уште се чувствувате уморно и ненаспано? Немате желба и мотивација за ништо?  Би било логично да се чувствувате уморно по напорниот ден преполнет со обврски, но тоа не е секогаш случај. Постојат многу други работи кои ја трошат нашата енергија. Ова се

BOOST YOUR HEALTH: КАМПАЊА ЗА ПОДОБРО ЗДРАВЈЕ НА POLLEO SPORT

Никогаш не е доцна да ги замениш лошите навики со здрав начин на живот! Кампањата #BOOST YOUR HEALTH ја лансира Polleo Sport со цел да ја подигне свеста за водење здрав начин на живот. Подигнување на свеста меѓу сите нас ќе го подобри квалитетот на живот. Не само кај помладите

АНЃУШЕВ: Здравјето на граѓаните нема цена, Југохром ќе работи кога ќе стави филтри

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, на денешната собраниската седница посветена на пратенички прашања, рече дека Југохром ќе проработи откако и само кога ќе се постави филтер. Со тоа вицепремиерот Анѓушев, вклучително и Владата на Република Македонија, на прво место го ставаат здравјето на граѓаните

„Зелена алтернатива“ бара легализација на канабисот

Дилер на дрога или хуман човек што се грижи за здравјето на луѓето? Случајот на Филип Достовски отвори многу дилеми околу состојбата со легализација на канабисот во земјава. Основачот на здружението „Зелена Алтернатива“ денеска седна во обвинителна клупа откако пред две години полицијата во неговиот дом запленила див коноп. Од него

Напиток од оцет и мед со кој ќе ги решите овие 10 здравствени проблеми

Здравјето доаѓа преку устата, а оваа комбинација е совршен и здрав утрински напиток… Медот и јаболковиот оцет делуваат благотворно поради своите способности за одбрана од инфекции и третирањето на различните околности кои влијаат за подобар квалитет на животот. Здравствените благодети од мешавината од јаболков оцет и мед: 1. Подобро здравје и елиминирање на

Не ги миете рацете правилно: Прочитајте ги овие факти и променете ја навиката која ви го ризикува здравјето

Најново истражување во САД покажало дека 97 отсто од луѓето неправилно ги мијат рацете и тоа претставува проблем, кој може да предизвика ширење на бактериите на предмети, а потоа и на други лица. Според американското Министерство за земјоделство, кое го спроведе ова истражување, луѓето не ги исполнуваат потребните услови за правилно

ЛИЦЕТО Е ОГЛЕДАЛО НА ЗДРАВЈЕТО: ШТО ОТКРИВААТ ПОДОЧНИЦИТЕ, ЦРВЕНИЛОТО, ИСПУКАНАТА УСТА?

На лицето се гледа се: дали имаме проблем со органите за варење, дали е преоптеретен црниот дроб, дали дошло до нерамнотежа на хормоните, имаме ли премногу отрови во организмот… Темни подочници Иако тоа може да биде и генетски наследено, почесто станува збор за нездрав начин на живот – недоволно внесување на вода,

Top