You are here
Home > култура

ДОСТОЕВСКИ, РУСКАТА ГОРДОСТ: Русите одбележуваат 150 години на Злосторство и казна

Нивниот однос кон културата, е за вистински пример.Во Санкт Петербург, отворена е изложба посветена на одбележувањето на 150 годишнината од познатиот роман Злосторство и казна, која ќе трае до 20. март. На изложбата се прикажани предмети од 19. век, поврзани со изработката на романот, а посетителите можат да видат и ракописи

Мона Лиза е всушност маж?

Италијански специјалист тврди дека маж и жена му позирале на Леонардо да Винчи додека го сликал ремек-делото „Мона Лиза“, соопшти Ројтерс.Која е жената на сликата? Специјалистите сметаат дека тоа е Лиза Герардини, сопруга на трговецот на свила Франческо дел Џокондо од Фиренца. Силвано Винчети, кој е на чело на италијанскиот Национален

Најмистериозната книга од средниот век наскоро ќе биде достапна за јавноста

Една од најенигматичните книги во светот ќе се репродуцира во Шпанија, а станува збор за Ракописот на Војнич, напишан на средновековен пергамент, на јазик кој ни најголемите криптографи во светот никогаш не успеале да го дешифрираат.Стотина истражувачи го минале својот живот обидувајќи се да ја дешифрираат таа мистериозна книга со

Откриен е нов фрагмент од сумерскиот „Еп за Гилгамеш“

Пронајдена е табла со 20 претходно непознати делови од еден од најстарите книжевни дела во светот „Епот за Гилгамеш“.Официјалните лица на музејот „Сулејманија“ во ирачки Курдистан, објавија дека во сопственост на музејот е оригиналниот артефакт со дел од прочуениот еп. До откритието е дојдено случајно, откако музејот од еден шверцер купи

Во Бугарија е пронајден најстариот златен артефакт во светот

Бугарските археолози откриле златен накит во форма на прстен со пречник од четири милиметри, за кој тврдат дека е најстар во Европа и најверојатно и најстар златен артефакт досега пронајден во светот.Накитот е откриен на местото на праисториска населба во југозападна Бугарија и датира од меѓу 4600 и 4500 година

Официјално: Шекспир не си ги пишувал сам драмите!

Меѓународен тим од 23 научници одлучи да ја оцени работата на Кристофер Марлоу по драмите на Шекспир доволно темелно, за да биде прогласен Марлоу како коавтор во претстојните изданија на Шекспировите дела, објави „Индипендент“.Името на Марлоу ќе биде внесено на насловните страници на првиот, вториот и третиот дел на „Хенри

Кинотека на Македонија прогласена за едно од најдобрите арт-кина во Европа

Кинотека на Македонија прогласена за едно од најдобрите арт-кина во Европа од блогот Spotted by locals. На блогот се објавени водичи за 71 град кои се создадени од вистински локалци кои живеат во градот за којшто пишуваат, го зборуваат локалниот јазик и пишуваат за нивните омилени места во градот. Основачите на

Скопско лето: “Дух“ – претстава за глобалната неправда – во МНТ

Театарската претстава “Дух“ по текст на Дејан Дуковски, а во режија на Срѓан Јаниќијевиќ, ќе се изведе утревечер (28 јуни), со почеток од 21 часот, во Македонскиот народен театар, а во рамки на “Скопско лето“. “Секој човек што ќе ја гледа оваа претстава ќе се препознае, ќе ја осети болката и

Музејот на македонската борба ќе биде затворен во понеделниците

НУ Музеј на македонската борба соопшти дека почнувајќи од јули секој понеделник ќе му биде неработен. Досега оваа музејска установа работеше сите седум дена во неделата, а затворен беше само во првиот понеделник во месецот. Работното време од вторник до недела ќе остане исто – од 10 до 18 часот.

„Поздрав од Скопје“ во Сараево

Со оркестарот на Сараевската филхармонија диригираше маестро Иван Еминовиќ. „Башчаршиски ноќи” се најголемиот културен настан, односно летен фестивал на културата во Сараево, Босна и Херцеговина. Со домашните ансамбли и солисти, со гостувањето на многу европски и меѓународни уметници, секој јули станува вистински центар на културата, а целиот град е во специјална

Top