You are here
Home > кујна

Не можете да оставите храна во кујната затоа што постојано ја напаѓаат мравки?

Заедно со убавото и топло време, доаѓаат и оние не толку обожувани инсекти како комарците и мравките, кои ни го нарушуваат мирот и уживањето во сончевите летни денови. Доколку оставите храна во Вашата кујна, после неколку часа истата е окупирана од овие мали црни инсекти? Не грижете се, ние имаме

Готвиме со Маја: Шпагети со школки

Здрав, богат и вкусен оброк не значи саати поминати во кујна. Ќе ви предложам шпагети кои многу брзо се прават а уште побрзо се јадат. Потребни состојки (3 лица) 400гр. Чистени школки 100мл. Бело вино 1 лимон 50 гр. Путер со зачини (рузмарин, магдонос и лук) 2 чешниња лук 300 гр. Шпагети (БИО шарени) Половина сноп магдонос 15

Зачини во маслиново масло

За да ги зачувате свежи зачинките и да ги имате во секое време, ви предлагам една убава идеја која ја најдов на интернет. Ќе можете да ги имате свежо зачувани и кога не им е сезоната. Одлична идеја за додаток во медитеранската кујна. Можете да ги користите како зачинето масло, можете да го

Ова е убедливо најсилниот природен антибиотик

За да имате силен имунитет неопходно е да јадете здраво, а можете да се послужите и со мали трикови од сопствената кујна. Ви откриваме како сами да го направите овој моќен напиток за зајакнување на имунитетот: Состојки: – 700 мл јаболков оцет – 1/4 шолја сецкан лук – 1/4 шолја ситно сецкан карамелизиран кромид – 2

Питулици со тиквички – турска кујна

Од турската кујна. - Тиквичките изрендајте ги и сосема малку посолете, оставете да одстојат околу половина час, потоа многу добро исцедете ги. Исцедени ставете во сад, додадете ги брашното, урдата или свежото сирење, млекото, зачините и измешајте добро. - Лесно со вилушка сматете ги јајцата, додадете ги останатите состојки и измешајте. - Земете

Појадок кој ги „пржи“ калориите!

Започнете го денот со вкусен оброк кој изобилува со омега 3 масни киселини. Тушт е горчлива и солена билка која често се користи во медитеранската и индиската кујна. Половина шолја тушт содржи повеќе од 1.000 IUs витамин А, што ja прави најевтината здрава храна на светот. Од друга страна, јајцата, збогатени

Свилено тесто за кифли со путер

Фантастични кифли! До сега сум направила стотици кифли по различни рецепти, со различни видови на брашно, со различни форми. Ова е најсовршеното тесто за кифли, кое го нареков свилено тесто. Фантазија од тесто.Ви препорачувам да ги подготвите. Верувам дека ќе бидете воодушевени Во топлото млеко го ставаме квасецот, 1 лажиче шеќер, едно лажиче брашно. Промешуваме и

Како брокулата да ја направите вкусна? Тајната е во овој рецепт!

Преполна е со калциум и магнезиум кои се неопходни за здравјето на забите, коските и нервите, а истите состојки помагаат за одржување на нормалниот крвен притисок. Брокулата е на лош глас, а тоа е често заслуга на лошото приготвување. Овој чудотворен зеленчук е толку благотворен за нашето здравје. Содржи големи количини

Со оваа супа за 7 дена ќе имате 5 кг помалку!(рецепт)

Ова е една од најпопуларните диети на интернет. Ја нарекуваат “зелка диета”или “болничка диета”. Како и да се вика, се држи седум дена, во кои наводно се симнува пет килограми, а изгледа вака: СОСТАВ: 2 големи главици кромид 2 пиперки 2 конзерви домати 1 китка целер 1 зелка 3 моркови 1 пакет на печурки 1 до 2 бујон коцки 6-8

Докажан „согорувач“ на маснотии: Оваа напивка пијте ја само 7 дена и гледајте што ќе ви се случи

Она што ви треба ако сакате да го отстраните салото од стомакот, е овој моќен рецепт! Состојки: 1 лажичка мед, 2 лажички домашен јаболков оцет, 1 шолја свеж сок од грејп Начин на подготовка: Сè заедно ставете во блендер и измиксајте. Употреба: Земајте од оваа напивка пред ручек и пред вечера седум дена

Top