You are here
Home > локално

8 млади ја претставуваа Македонија во Мозен, Германија

Во период од 1 до 9 Ноември, во малото селце Мозен опкружено со прекрасна природа и езеро во Германија, 8 младинци од Македонија имаа можност да учествуваат на младинска размена на тема "Living together: lets work on common understanding" како дел од Ерасмус + програмата. Младинците беа поддржани од невладината

Кои се NEETs in NEED?

Кои се NEETs in NEED?  Токму на ова прашање одговор се трудеа да дадат младинските работници членови на организациите: АУДЕЛЕ од Монтевидео, Уругвај Академија на Успехот од Стара Загора, Бугарија Младински Совет Нова Генерација, од Скопје, Македонија и Центар за Одржлив Развој од Јанина, Грција Тие неколкупати се сретнаа, дискутираа и беа учесници на тренинг

Апсењена скопскиот аеродром: Со туѓ пасош сакал да излезе од Македонија

Вчера во 18.00 часот на Граничниот премин “Меѓународен Аеродром-Скопје“ на излез од Р. Македонија, поради послужување со туѓа патна исправа бил приведен Е.Д. (23) од Албанија. Истиот бил предаден на полициски службеници за понатамошна постапка.

Фонтана на плоштадот Македонија не работи – нема кој да ја одржува

Пред почетокот на летната сезона во центарот на Скопје беа пуштени фонтаните на Александар Македонски и оние на плоштадот Филип Втори, но прскалките на површинската фонтана не проработеа. Од Град Скопје велат дека фонтаната не можат да ја пуштат во употреба додека не се регулира нејзиното одржување. „Прскалките од таканаречената сува фонтана,

Град Скопје и ЈСП набавуваат нови еколошки автобуси на гас

Од идната година по скопските улици ќе се возат 30-ина нови автобуси на еколошко гориво и ќе ги заменат старите дотраени дизел возила на ЈСП без клима и дополнителна опрема. Деталите за набавката на новите автобуси ги соопштија градоначалникот Шилегов и директорот на ЈСП, Кристијан Чушков. - ЈСП Скопје со цел набавка

Во недостиг на работна сила, спасот се студенти и пензионери

Одливот на работна сила се чувствува и во конзервната индустрија. Ова е главниот фактор за ограниченоста на преработувачката индустрија и недоволнат а искористеност на потенцијалните капацитети. Во најновиот извештај на Државниот завод за статистика, 23 проценти од преработувачите се пожалиле за недостиг на работна рака. Во ваква ситуација ќе

Моторџиите не сакаат да плаќаат паркинг во Скопје

Моторџиите го блокираа паркингот на Град Скопје во знак на револт по дека во блиска иднина и тие ќе треба да плаќаат паркинг низ Скопје. Тие не се согласувата со ваквата најавена мерка. На средбата со градоначалникот Шилегов изјавија дека никаде во светот не се плаќа паркинг за мотори. Но,

Општина Центар ги расчисти дивите пазарџии кај ,,Зелен пазар“

Акцијата за расчистување на дивите пазарџии кај „Зелен пазар” продолжува и денес. Надлежните служби на ЈП Паркинзи на Општина Центар, во соработка со СВР Скопје, Општина Центар и сообраќајната полиција ги отстрануваа сите нелегално поставени тезги околу пазарот кои ја загрозуваат безбедноста на движење на жителите од околните објекти и создаваат

Исто куче во еден ден искасапи четворица скопјани

Шестмина скопјани завчера пријавиле повреди од каснување од кучиња на Инфективна клиника. Од нив, две момчиња и две девојки, најверојатно, се нападнати од исто куче на улицата “Партениј Зографски” која поминува над Основното училиште “Кочо Рацин” на Водно и кое без никаков повод ги каснало за долните екстремитети. – Се враќавме

Полицијата синоќа „посети“ повеќе ноќни клубови, немало примена на сила, реакции во јавноста

Полицајци со оружје, како придружба на службеници од Управата за јавни приходи и на пазарната инспекција, синоќа посетиле повеќе ноќни клубови во Скопје. Во акцијата било легитимирано вкупно 21 лице ,а тројца биле приведени. Кај еден од нив бил пронајден пиштол берета со 10 куршуми, кај вториот е пронајдена паковка

Top