You are here
Home > 2019 > December

„Здрави“ производи кои всушност нѐ дебелеат околу стомакот

Доколку сакаме да ги намалиме килограмите, нутриционистите постојано препорачуваат здрава и свежа храна на нашето мени. Но, постојат неколку производи за кои сметаме дека се здрави, а всушност со нивната консумација можеме да добиеме и некој килограм плус околу стомакот. 1. Житни плочки Житните плочки, всушност, не се здрава замена за чоколадото. Англиските научници откриле дека т.н. енергетски

4 стратегии кои ќе ви помогнат да го засакате вежбањето

Вие сте од оние кои не се редовно физички активни? Тогаш текстов е за вас. Сепак, не е лесно да се засака вежбањето. Но, постојат многу начини на кои можете да го претворите во навика и да се заљубите во идејата да бидете физички активни. 1. Пронајдете смисла Првиот чекор при создавањето навика е да утврдите

Oригинални италијански лазањи

Италијанците малку го преправиле рецептот и со текот на времето лазањите станале нивно традиционално јадење. Во продолжение погледнете го рецептот токму за овие „преправени“ лазањи. ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ: 500 грама кори за лазања За рагу сос: 250 грама мелено говедско месо250 грама мелено свинско месо500 грама сос од домати1 главица кромид1 чешне лук70 грама ситно исечкан корен од целер70 грама ситно исечкани моркови1 голем ловоров лист За бешамел

Мобилните телефони можат да предизвикаат акни и други проблеми со кожата на лицето

Во зависност од нивната положба, акните на лицето можат да бидат предизвикани од разни фактори. Најчесто тие се појавуваат на образите, јаболчиците и носот поради преголемото лачење на масти во овие делови. Но, причина за појава на акни може да бидат и продуктите за коса, лошата исхрана, па дури и користењето на мобилен телефон. 1. Акни

Youth exchange – Act Now: Stop Hate Speech Now!

In the first week of November (1-9 November 2019), 42 participants from six countries across Europe: Romania, Latvia, Republic of North Macedonia, Malta, Turkey and Estonia, came together for a Youth exchange ‘Act Now: Stop Hate Speech Now!’ in Sinaia, Romania. The Erasmus+ project put together by the Romanian youth organization ACT O’CLOCK continues to

Три пијалаци со кои ќе го забрзате метаболизмот

Секако дека треба да внимаваме на исхраната и физичката активност кога станува збор за слабеењето, но работата на метаболизмот е исто така многу важна. Па така, доколку имате потреба да ја забрзате неговата работа, постојат пијалаци кои се идеални за тоа. Можете да ги подготвите сами дома, со намирници кои се лесно достапни

Top